03 листопада 2018 р. виповнюється 85 років від дня народження Якова Львовича Кранцфельда (1933–2013). Багатьом відомі його літературні твори, написані під псевдонімом Лео Яковлєв. З професійної точки зору він мав значні заслуги як інженер-будівельник, винахідник та раціоналізатор у галузі будівництва енергетичних об’єктів.
У Центральному державному науково-технічному архіві України (ЦДНТА України) зберігається фонд особового походження Я. Л. Кранцфельда за номером Р-178, який налічує 45 одиниць зберігання за 1959–2012 рр. Метою виставки, присвяченої річниці фондоутворювача, є за допомогою архівних документів з означеного фонду показати його інженерну та наукову діяльність.
Сільськогосподарська техніка – це широкий спектр технічних засобів, призначених для підвищення продуктивності праці в сільському господарстві шляхом механізації й автоматизації окремих операцій або технологічних процесів. Дана техніка використовується на сільськогосподарських об’єктах і підприємствах, а також для утримання домашніх тварин, заготівлі кормів тощо.
Україна має великі площі чорноземів, які є найродючішими ґрунтами у світі. Це один із факторів, що сприяв розвитку сільського господарства на території нашої країни. На початку ХХ століття гостро постало питання про механізацію сільськогосподарської промисловості для отримання кращого економічного ефекту. В Україні існувала низка профільних проектно-конструкторських та науково-дослідних інститутів, які працювали над створенням нових зразків сільськогосподарської техніки та удосконаленням уже існуючих. У Центральному державному науково-технічному архіві України (ЦДНТА України) зберігається конструкторська та науково-дослідна документація, розроблена цими установами. Напрацювання вітчизняних вчених та проектувальників широко представлені у фондах архіву.
Вугільна промисловість є запорукою функціонування багатьох важливих галузей промисловості – чорної металургії, залізничного транспорту, теплоенергетики, машинобудування, житлово-побутового сектору. Низька собівартість вугілля у порівнянні з природним газом та нафтою обумовила актуальність і затребуваність цього джерела енергії, яке і нині покриває значну частину потреб світової енергетики у паливі.
Вокзали – дуже своєрідний тип громадської споруди. Вокзали можуть бути залізничними, автобусними, річковими, морськими, повітряними, можуть бути великими транспортними терміналами та маленькими будівлями на невеличких станціях. Яким би не був вокзал, він завжди залишається воротами міста, містечка, села. Це обличчя населеного пункту, перше враження про нього пасажира. Залізниці та вокзали значною мірою впливають на розвиток населених пунктів, своєю присутністю вносять зміни в їх структури, розвиток та зростання.
У 2009 р. було підписано Договір про співробітництво між Центральним державним науково-технічним архівом України (ЦДНТА України) та Білоруським державним архівом науково-технічної документації (БДАНТД). З метою поповнення національних архівних фондів документами, а також реалізації програм «Архівна Україніка в Білорусі» та «Архівна Білорусіка в Україні» сторони здійснюють обмін інформацією, а також співпрацю у сфері підготовки документальних публікацій, документальних виставок, науково-дослідної та методичної роботи.
В рамках Договору про співробітництво було підготовлено спільний виставковий онлайн-проект «Україніка у фондах БДАНТД та Білорусіка у фондах ЦДНТА України».
У 2017 р. архіви відзначали знаменну дату – 100 років з дня створення системи архівних установ України.
4 жовтня 2017 року виповнюється 60 років запуску першого штучного супутника Землі «Супутник-1», який поклав початок епохи освоєння космосу.
У ЦДНТА України зберігається конструкторська документація декількох зразків агрегатів для встановлення і транспортування перших балістичних ракет Сергія Корольова, розроблена спеціалістами Новокраматорського машинобудівного заводу (НКМЗ).
Всесвітній день охорони навколишнього середовища відзначається щорічно 5 червня на міжнародному рівні відповідно до резолюції Генеральної асамблеї ООН. Він має на меті привернути увагу громадськості до екологічних проблем.
У фондах Центрального державного науково-технічного архіву України зберігається значний масив науково-дослідної та проектної документації з означеної тематики. Виставка «Науковий підхід до захисту навколишнього середовища» включає переважно звіти про науково-дослідні роботи 1960-х – 1980-х років.
У 2002 р. Міжнародна організація праці виступила з ініціативою щорічно відзначати Всесвітній день охорони праці. Україна підтримала цю акцію і, відповідно до Указу Президента від 18.08.2006 № 685/2006, визначила 28 квітня як День охорони праці в Україні.
Виставку «Охорона праці на тлі науково-технічного прогресу» (за документами з фондів ЦДНТА України) підготовлено у рамках Тижня охорони праці у ЦДНТА України. Темою цього заходу у 2017 р. є «Оптимізація збору та використання даних з охорони праці». Збір та використання достовірних даних дуже важливі для вдосконалення профілактики безпеки. Уніфікація та систематизаціяданих про професійні захворювання та нещасні випадки на виробництві мають важливе значення для запобігання ушкодженню здоров’я.
Мета виставки – ознайомити відвідувачів з різними аспектами питань охорони праці, висвітленими у звітах про науково-дослідні роботи з фондів ЦДНТА України, на підприємствах чорної металургії, об’єктах скляної та соляної промисловості, у конструкторській документації.